CrossFit to nowoczesny system treningowy, bazujący na naturalnych ruchach funkcjonalnych czyli takich, które wykonujemy na co dzień. Trening CrossFit poprawia ogólną sprawność fizyczną i rozwija wiele cech motorycznych m.in. wydolność i wytrzymałość, dzięki którym stajemy się silniejsi, a także szybsi. Poprawia również koordynację ruchową oraz gibkość ciała. 

Jednym z głównych założeń CrossFit jest możliwość uprawiania go przez każdego, bez względu na jego poziom wytrenowania czy doświadczenie. Trening może zostać zeskalowany tzn. dopasowany do możliwości osoby ćwiczącej  poprzez dostosowanie obciążenia czy liczby powtórzeń. 

Jest to trening szybki, wymagający i urozmaicony. Zajęcia odbywają się w grupach wykonujących ten sam WOD (Workout Of the Day) czyli trening dnia, dzięki czemu dochodzi element rywalizacji, a także wzajemnej motywacji do przekraczania swoich granic. Obecność trenera na każdych zajęciach i kontrola nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń z zachowaniem zasad poprawnej techniki ich wykonywania gwarantuje bezpieczeństwo i zaangażowanie w trening. Ćwiczenia wykonuje się jedno po drugim z minimalnymi przerwami między nimi. Podstawowe ćwiczenia obejmują bieg, wiosłowanie, skakanie na skakance oraz ruchy rwania i podrzucania. Program CrossFit obejmuje setki różnych ćwiczeń w tym takie klasyki jak pompki, przysiady i brzuszki. Wykorzystuje się w nim także różne sprzęty: piłki lekarskie, skakanki, ergometr wioślarski, liny. Nie ma elektroniki, ani luster..

Crossfit to nie tylko sport, to też i przede wszystkim społeczność. Społeczność CrossFit jest jak zespół, a ludzie z którymi trenujesz są jak członkowie zespołu. Jeśli kiedykolwiek trenowałeś CrossFit, wiesz o tym, jeżeli nie to przekonaj się.. czeka Cię świetna zabawa.